אוסטיאופתיה גינקולוגית – החוויה הנשית

"כל אישה שבאה למפגש באה מהמקום והחוויה האישית שלה, אין אישה הדומה לרעותה..."
"כל מתח המורגש על רקמה או איבר בגוף הינו פיזי ורגשי גם יחד. בשיקום האישה לומדת כי לגוף תבונה, לכל איבר ואיבר יש אמירה וכי השפה בה מדבר אלינו הגוף צופן קוד סודי, מסר מהבשר ש"מבשר" – כפי שנאמר בכתובים " ומבשרי אחזה אלוה" (איוב י"ט).

 בעידן בו אנו חיים אשר מתאפיין ב"מרדף" אחר הזמן, דבר רודף דבר, רוב הזמן אנו פועלות כ"רובוטיות" , מתנהגות לגוף ולתפקודיו כמובן מאליו.
כאשר הוא מביע חוסר שביעות רצון ע"י תחושת אי נוחות או כאב אנו משקיטות אותו בעזרת משככי כאבים דבר שמביא אותנו אט אט להפרדה בין הפעולות שאנו מבצעות בעזרת הגוף למחשבתנו ומודעותנו.
בכל פעם שיש נתק בין מחשבה לפעולה מופיע התכווצות באזור מסוים בגוף.
התכווצות זו באה לידי ביטוי הן ברמה הגופנית והן ברמת ההוויה רגשית/רוחנית.
מידע זה נרשם נאגר ומאוכסן כזיכרון בכל תאי הגוף דרך מערכת העצבים.
מכונה מופלאה זו רושמת וזוכרת את כל המידע שמתקבל מחמשת חושינו עד לפרטים הקטנים ביותר ונוצרת זיכרון זה בתאינו.
זיכרון כואב יפריע , יטריד , יכווץ ויהווה מסך בין גופינו לרוחינו ונשמתינו
זיכרון נעים ומשמח, ירחיב ויאיר את תאינו..
יעל שוראקי (דנן) פיזיותרפיסטית אורו- גינקולוגית ומומחית לאוסטיאופתיה אורו-גניקולוגית.
מוסמכת אוניברסיטת תל אביב, עוסקת בתחום בריאות האישה שנים רבות, עשתה רבות לקידום הנושא והעלאת המודעות בארץ: לרפואה האוסטיאופתית התוודעה באמצעות האוסטיאופת, קלוד אמסלם (בן זוגה) ואת ההכשרה עברה בצרפת אצל מיטב האוסטיאופתים המרצים בתחום האוסטיאופתיה האורו-גינקולוגית והויסרלית (אברי הבטן.).
האוסטיאופתיה הוויסרלית מטפלת בהפרעות ומחלות של חלל הבטן על אבריו לדוגמא: מחלות מעיים לסוגיהם (עצירות כרונית, מעי רגיש,אולקוס, קוליטיס, קרהון וכו') והטיפול נעשה באופן ידני בדרך כלל בחלל הבטן ומטרתו לשחרר מתחים והידבקויות וע"י כך לגרום לאספקה דמית טובה יותר לאברים וכתוצאה מכך לתפקוד טוב יותר.
מסבירה יעל: "אוסטיאופתיה זוהי רפואה אשר מתייחסת לגוף כאל שלם על כל חלקיו, כל האיברים והרקמות קשורים זה לזה ובריאותן תלויה האחת בשנייה. לכל רקמה יש תנועה ומרקם אופייניים, התנועה מעניקה לרקמה את החיות והחיוניות ,פגיעה בתנועתיות איבר/רקמה/מפרק, יגרום לפגיעה בתפקודו וללא טיפול הדבר עלול לגרום לתגובת שרשרת ולהפרעה בתנועתיות ובתפקוד אברים אחרים באזורים אף מרוחקים."
פרט לאבחון וטיפול בבעיות אורו- גניקולוגיות של נשים יעל מאמינה כי רצוי וכדאי להשקיע זמן ומחשבה במניעת בעיות אלו. לדוגמא: שינוי התפיסה בכל הקשור לטיפול באישה בזמן ההיריון, בהדרכה לקראת הלידה ולאחריה.
לדבריה : " הריון אינו מחלה אך בהחלט גורם לעיתים קרובות לאי נוחות, סרבול בתנועתיות, למתחים ולכאבים במקומות שונים " במצבים אלו ניתן לטפל בזמן היריון על מנת להקל על האישה והעובר וליצור תנאים טובים יותר להמשך תקין של ההיריון.
ישנם נשים שמנח העובר אינו תקין עקב סיבות מכאניות כמו: הגבלה במפרקי האגן, הגבלה בתנועתיות הסרעפת, בקעים למיניהם וכו, כל אלו עלולים לגרום לפיזור לחצים לא סימטרי באזור הבטן והאגן, למתח רב על רקמות שריר הרחם ולהופעת צירים מוקדמים.
לכן, יש לנפץ את המיתוס ש" לא נוגעים באישה ההרה" ויש להחדיר למודעות שעל האישה להתכונן ולטפל בעצמה בעת הצורך.
יעל מעבירה קורס הכנה "ללידה פיזיולוגית מודעת ונוכחת" ומאמינה כי על הזוג להכין את עצמו לקראת היום הגדול כבר מהחודש החמישי הן תיאורטית והן מעשית ולאחר בדיקה גופנית ותאום ציפיות יעל תופרת לאישה / לזוג את החליפה המתאימה לה ביותר לצמצום הנזקים הגופניים והרגשיים.

בדיקה/טיפול אורו-גינקולוגית מיועדת:
- לכל אישה המעוניינת לקבל מידע על בריאות רצפת האגן והאיברים הפנימיים.
- לנשים הסובלות מכאבים בנרתיק וברצפת האגן , אם בזמן קיום יחסי מין, אם
לאחר לידה כתוצאה מחתך החיץ (אפיזיוטומי) ומצלקת בעייתית. אם לאחר
ניתוח אורו-גינקולוגי אשר גרם ללחץ על עצב וכיוצא בזה.
- לאנשים אשר סובלים מהפרעות בתפקוד מערכת השתן: דחיפות/תכיפות במתן
שתן, דליפת שתן בלתי רצונית, דלקות חוזרות ונשנות, אצירת שתן ועוד.
-לנשים הסובלות מצניחות של אברי האגן והבטן: שלפוחית / רחם/ רקטום.
-לנשים במהלך ההיריון (מחודש רביעי) ולאחר לידה.
-
הבעיות הגניקולוגיות השונות מפריעות לזוגיות להתנהל על מי מנוחות, מקשות מאוד על התפקוד המיני ולאחר זמן מה עלולות לפגוע בביטחון העצמי, בנשיות, בדימוי הגוף עד כדי דיכאון.
יעל מקבלת את הנשים בקליניקה ברמת - גן, באווירת רוגע ואינטימיות, המאפשרת טיפול יעיל ודיסקרטי..
במבט, בקשב ובמגע יעל קשובה לגוף ומצליחה לזהות על פי תגובותיו הרצוניות והבלתי רצוניות את ההיסטוריה הגופנית , במקרים של פגיעה פיזית/ התעללות מינית, הגוף משדר את הקושי ויעל ברגישותה מסייעת לנשים לחשוף, להתמודד ולהחלים הן ברמה הגופנית והן ברמה הנפשית רוחנית.
הטיפול שניתן מיועד לגרום לתגובת שרשרת אשר מביא לשיפור בתנועתיות ושחרור המתח מרקמות רכות(רצועה,רקמת חיבור, עצב, כלי דם וכו',) ובעקבותיו לשיפור באספקת הדם , בהולכה העצבית ,בניקוז הלימפטי, בשחרור רעלנים וכתוצאה מכך לשיפור והקלה בכאב.
על פי תפיסת עולמה של יעל האחריות מוטלת על שני הצדדים (מטפל ומטופל) יעל מובילה את הנשים להבנה ולמודעות לגבי מצב בריאות אברי רצפת האגן וחלל הבטן אשר מהווה בסיס ליציבותן הפיזית והנפשית בכל הקשור לחיבור שלהן עם נשיותן ומיניותן ובכך יוצרת תנאים ושינוי פעיל בדרך חיים, תזונה, מערכות יחסים וכו'.
"כאשר מטופלת מתמקדת יתר על המידה בריפוי המחלה מבלי שהיא מפנימה את חלקה בעניין, יש שהיא עושה זאת מפני שאין היא מסוגלת להתייצב ולהתמודד מול הבעיות שהביאו למחלה מלכתחילה, ויש שהיא רוצה להבריא מבלי לעבור את תהליך הריפוי, יש לזהות מטופלות אלה ולא לצפות להחלמה מלאה".
אל יעל מגיעות נשים שחוו כישלונות בטיפולי עבר היא מהווה לעיתים את הכתובת האחרונה היכולה להציל לפני סכין המנתחים.