שיטה אחרת – אוסטיאופתיה אורו-גניקולוגית


מתוך: מגזין מנטה

מה זה: שיטה המשתמשת בעקרונות האוסטיאופתיה על אזור רגיש במיוחד לטיפול: הנרתיק הנשי. זהו טיפול ידני שמטרתו לשחרר את האיבר הרקמה, הרצועה או השריר שנמצאים במתח / תחת לחץ על ידי החזרת הגמישות והתנועה למקום.

למה? האוסטיאופתיה מתייחסת לגוף כאל מערכת שכל האיברים והרקמות בה קשורות זו בזו. לכל איבר יש תנועה ומרקם אופייניים, אך ללא תנועתיות תקינה האיבר יאבד מחיוניותו ולא יתפקד כראוי. לכן, אם במהלך לידה הרחם/שלפוחית זז ממקומו בסנטימטר או אפילו פחות, או שתפרים לא מוצלחים גרמו להידבקויות או צלקות ברקמות, התוצאה עלולה להשפיע על כל המערכת, כי מדובר בתפיסה הוליסטית של הגוף.

הטיפול: מתחילים בתשאול לגבי אופי הבעיה. האבחון עצמו כבר נעשה בעזרת הידיים, כאשר המטופלת שוכבת על הגב, ללא בגדים תחתונים, אך מכוסה. למרות שזה עשוי להזכיר ביקור אצל רופא הנשים, האבחון והטיפול עצמם אינם דומים כלל לבדיקה גניקולוגית. הטכניקות הידניות יכולות להיות לחיצות, עיסוי, נענוע או מתיחה, אך הכל נעשה באיטיות רבה ובעדינות מופלגת.

מקור השם: אוסטיאופתיה מורכבת מהמילה אוסום, שמשמעה עצמי ומהמילה פתיה, שמשמעה דרך. הרעיון העומד בבסיסה גורס כי הגוף מראה לנו את הדרך לעזור לעצמנו. התוספת האורו-גניקולוגית נועדה למקד עבור המטופלים את אזור הטיפול: האיברים האורולוגיים/גינקולוגיים.

למי זה מיועד: לכל אישה שלא עברה בדיקה מסוג זה ולו רק כדי למנוע בעיות בעתיד, לנשים אחרי לידה ולכאלו הסובלות מבעיות תפקודיות שונות כמו בריחת שתן, דחיפות במתן שתן, כאבים בזמן קיום יחסי מין, חולשת רצפת האגן ועוד.

מקור השיטה: ד"ר אנדרו טיילור סטיל, כירורג אמריקאי, אשר לפני כ-140 שנה, במהלך ניתוחי בטן שביצע, שם לב לתנועתיות של האיברים הפנימיים. כשהחל להתעמק בעניין הבחין כי האיברים החולים ביותר הם אלו שאיבדו את התנועתיות שלהם וכך החל להשתמש בטכניקות ידניות לשיפור התנועתיות והתנודתיות שלהם כדי להימנע מניתוח.

משך הטיפול: כל פגישה נמשכת כ- 45 דקות אך מספר הפגישות משתנה ותלוי במצב של המטופלת ובבעיה הספציפית.

ציטוט: "יש נשים שטיפול ידני הכולל מגע בנרתיק מרתיע אותן, אז חשוב לי להדגיש שאני מטפלת בו בהרבה כבוד, ואם הנרתיק לא מזמין אותי להיכנס פנימה, אני לא נכנסת אלא מטפלת במקומות אחרים בגוף, כמו בבטן או בגב עד שהאזור משתחרר ומאפשר בדיקה ובהסכמת המטופלת. בכל מקרה, אין סיבה להסתובב עם תפרים כואבים אחרי לידה למעלה מחודש".

ייעוץ: יעל שוראקי פיזיותרפיסטית מומחית לשיקום אוסטיאופטי אורו-גניקולוגי