הרפואה האוסטיאופתית?

האוסטיאופתיה מבוססת על מדע האנטומיה והפיזיולוגיה ושמה לעצמה כעיקרון מרכזי לעבוד בשיתוף עם הרפואה המערבית.

אוסטיאופתיה היא תורת ריפוי המתבססת על טיפול ידני באמצעות מגוון רחב של טכניקות ומניפולציות עדינות ברקמות, איברים ומפרקים. כל איבר והטכניקה הטיפולית הספציפית לו.

השיטה הומצאה במאה שעברה על ידי רופא אמריקאי - ד"ר א. סטיל.

הרפואה האוסטיאופתית מאמינה כי לגוף יש את הידע והיכולת להגן על עצמו מפני מחלות ולרפא את עצמו. תנאי הכרחי לכך הינו תפקוד תקין של כל המערכות: מערכת העצבים, מערכת התנועה, מערכת הנשימה והאברים הפנימיים כגון אברי העיכול והאיברים הגניטאליים.

קיים קשר ורצף אנטומי בין כל האיברים והרקמות בגוף ולכן פגיעה בשלמות מבנה זה או אחר באם לא יטופל עלול לגרור אחריו כתגובת שרשרת פגיעה והפרעה תפקודית של איבר אחר הנמצא בקרבת מקום או אפילו במרחק ניכר מהמקום שנפגע כ"אפקט הדומינו".

עקרונות השיטה


עקרון ההוליסטיות: הגוף הוא שלם ומתפקד כיחידה הרמונית אחת , קיים קשר בין כל המערכות בגוף.עקרון ההומאוסטאזיס: הגוף עובד ומתוכנת לייצר את כל החומרים הדרושים לשמירת האיזון בכל המערכות בו זמנית – הגוף הוא המרפא.
עקרון המבנה שולט על התפקוד: כאשר קיימת פגיעה באיבר מסוים (מפרק, שריר, איבר פנימי, חולייה) זה יבא לידי ביטוי בתפקוד של אותו איבר.
עקרון התנועתיות: לכל מבנה בגוף ישנו תנועתיות ותנודתיות האופיינית לאותו מבנה, תלוי באיבר וברקמה לעיתים היא נראית לעין ולעיתים יש לחוש ולהתחקות אחריה בעזרת טכניקות ידניות.
השלמות והקשר בין כל האיברים והרקמות בגוף נעשה ע"י רקמות החיבור אשר עוטפות את כל האיברים ויוצרות איחוד, סולידאריות ורצף בין כל המערכות. לכן, פגיעה בשלמות מבנה זה או אחר יגרור אחריו תגובת שרשרת אשר תגרום לפגיעה והפרעה תפקודית של איבר אחר הנמצא בקרבת המקום הפגוע ואף לפגיעה באיבר אשר נמצא במרחק ניכר ממנו. דוגמה: פגיעה בתנועתיות הכבד עלולה עם הזמן להיות המקור לכתף קפואה.


אבחון ראשוני

לקיחת אנמנזה , היסטוריה רפואית, מצב בריאות כללי, באם ישנם בדיקות רנטגן, M.R.I ,C.T, U.S , בדיקות דם ואחרות רצוי להביאם. לאחר האבחון הראשוני,מתבצעת בדיקה גופנית בה ניתן להתרשם ממספר פרמטרים כגון: יציבה, תנועתיות מפרקים, חוליות עמוד שדרה, בדיקת איברי הבטן והנשימה. לאחריה מתבצעת בדיקה ידנית לאברי חלל הבטן בה ניתן לאתר באמצעות מישוש את הרקמות והאיברים אשר סובלים מנוקשות והגבלה בטווח התנועה. תהליך הטיפול- לאחר האבחון האוסטיאופט יפרוש בפני המטופל את תמונת המצב וימליץ על האופן בו ניתן לטפל בבעיה כולל המלצות והדרכה "עשה ואל תעשה" ועל תדירות הטיפול . מאחר והרפואה האוסטיאופטית מאמינה כי לגוף יכולות ריפוי עצמי , תדירות הטיפולים כמובן משתנה בהתאם לבעיה אולם בד"כ אינה עולה על פעם בשבוע ולרוב אף פעם בשבועיים על מנת לתת לגוף את הזמן להטמיע את תוצאות הטיפול ולהסתגל לשינוי שחל בעקבות הטיפול.

 

אופי וסוגי הטיפול האוסטאופתי


מדובר במגע רך ועדין. כאשר קיים מתח רב מידי באזור מסוים אשר אינו מאפשר בדיקה או טיפול ניתן לטפל באזורים אחרים אף מרוחקים המשפיעים כמו "בשלט רחוק" על האזור הבעייתי וכך לאט לאט ליצור את תנאים מתאימים לשחרור וריפוי . יש להבין כי הבעיה אינה תמיד נעוצה בהכרח רק באזור בו מופיע הכאב אלא קשורה ברקמות ובאיברים השונים בגוף. פעמים רבות הבדיקה והטיפול נעשים במשולב, על מנת להחזיר לאיבר את האפשרות לתנועה חופשית בחלל . ברגע שתנאי זה מתממש, הגוף יכול למצוא מחדש את האיזון הפנימי ההומאוסטאזיס אותו איבד ולרפא את עצמו.
סוגי הטכניקות – לרפואה האוסטיאופטית תתי התמחויות רבים ומגוונים העיקריים שבהם הינם:

Structural Manipulation

עבודה על מערכת השלד בטכניקות ידניות על מנת להחזיר את התנועה התלת ממדית של ה: מפרקים, רצועות, גידים ושרירים האוסטיאופט מטפל בהפרעות תפקודיות ובכאבים של עמוד השדרה: צוואר, גו עליון , גו תחתון. מפרקים פריפריים : ירך, ברך, קרסול, כתף ,מרפק, שורש כף יד ועוד פגיעות ספורט ועוד.

Cranio Sacral Therapy – תרפיה קרניו- סקראלית

הומצאה ע"י Dr. William Garner Sutherland DO – תלמידו של ד,ר סטיל מערכת העצבים המרכזית בגופנו מורכבת מהמוח הגדול, המוח הקטן וגזע המוח. איברים אשר ממוקמים ומוגנים ע"י עצמות הגולגולת וחוט השדרה שנמצא בתוך תעלה בעמוד השדרה ומוגן ע"י רקמות רכות . איברים אילו שרויים בתוך נוזל הנוצר במוח בפעימה ריתמית קבועה המתרחשת בין 6-12 פעימות לדקה. ואשר יוצרת תנועתיות הנגרמת כתוצאה מתנועתיות הנוזל השדרתי ה – CSF (נוזל סרברוספינאלי) הנוצר במוח בפעימה ריתמית קבועה אשר משנה את נפחו במחזורים קבועים ובכך גורם לתנועתיות של עצמות הגולגולת והסאקרום וכן לאפקט גלי ברקמות החיבור שבגופנו, אותו ניתן לחוש בכל איבר, בין אם הוא פנימי או חיצוני. כך מתפקדת המערכת הקרניו – סקראלית, כמערכת הידראולית חצי סגורה, כשהלחץ נבנה כאשר הנוזל נשאב פנימה ואז הנוזל נע במעלה עמוד השדרה, וכאשר הנוזל הולך וחסר, הוא נע במורד עמוד השדרה. מאחר וקיימים יחסי גומלין הדוקים ביותר בין הקרומים שעוטפים את המוח לבין תאי המוח על אבריו והנוזל השדרתי ,דרך מניפולציה ידנית עדינה ביותר על חלקי הגולגולת והסאכרום ניתן להשפיע על מערכת העצבים המרכזית ולשפר את תפקודה. כתוצאה מפעולה זו נכנסות לאיזון מערכות רבות ושונות בגוף כמו: המערכת ההורמונאלית, מערכת העצבים האוטונומית, המערכת הלימפטית וכו' טיפול זה מתאים לסוגי בעיות ופתולוגיות שונות ומגוונות ומביא להרפיית המתח ושיפור תפקודי של כל המערכות בגוף.

Visceral Manipulation

מתייחסת ומטפלת באיברים הפנימיים בחלל הבטן. קיים קשר הדוק בין האיברים הפנימיים (כבד, טחול,קיבה, מעיים,כיס מרה, כליות וכו') לבין שאר חלקי הגוף. לאיברים אלו יש תנועתיות מתמדת הנובעת ממנגנון הנשימה הראשוני ומתנועתיות הסרעפת ובנוסף לכל איבר ואיבר יש תנועה עצמאית הנקראת תנודתיות. מטרת האוסטיאופט היא לאתר הפרעה בתנועתיות ובתנודתיות מבנים ואיברים אלו וע"י טכניקות ידניות, להחזיר לאותם האיברים את הגמישות החסרה להם על מנת לחזור לתפקוד מקסימאלי.

Uro-genicologic manipulation

מתייחסת לבריאות אברי רצפת האגן על מרכיביו: רחם, חצוצרות ,שחלות ,שלפוחית ,רקטום ומטפלת בהפרעות תפקודיות כמו: כאבים בנרתיק ובאברי ההפרשה, שליטה ליקוייה בסוגרים, צניחות אברים, חוסר יציבות של השלפוחית דחיפות / תכיפות, פרוסטאטה לאחר כירורגיות ועוד.


* למידע נוסף אודות אוסטאופתיה ניתן לקרוא במאמרים- אוסטאופתיה